PS Antonie: „Credinţa şi dragostea noastră față de semenii noștri bolnavi le poate aduce vindecarea”

Duminică, 4 august 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh - protoiereu Valeriu Ursu).

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a VI-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum).

Vorbind despre credința celor apropiați, PS Antonie, între altele, a spus: „Vedem că cel slăbănog a fost vindecat datorită credinței celor care l-au adus la Iisus. Ne spune Evanghelia că „văzând credinţa lor, a zis slăbănogului: Îndrăzneşte, fiule! Iertate sunt păcatele tale!”. Nu știm cine erau cei care l-au adus. Poate niște rude sau prieteni, sau niște apropiaţi, care au dorit să-l ajute văzând suferința lui. Vedem cât de mult contează credința celor de lângă noi. Credinţa şi dragostea celor apropiaţi i-au adus vindecare slăbănogului. Mai învățăm din textul Evangheliei că avem datoria să ne interesăm și de sănătatea semenilor noștri. Nu putem fi indiferenți la boala aproapelui nostru. Credinţa şi dragostea noastră față de semenii noștri bolnavi le poate aduce vindecarea”.

„Să avem grijă de sănătatea noastră, dar, în același timp, să fim atenţi şi la sănătatea semenilor noştri. Să ne rugăm pentru ei, când aceștia trec prin boală. Rugăciunea pentru semenul nostru este o faptă bineplăcută în fața lui Dumnezeu și rugându-ne pentru semenii noștri, Dumnezeu ne dă și nouă sănătate”, a îndemnat PS Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.