PS Antonie a oficiat Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu

În după amiaza zilei de duminică, 4 august 2024, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi.

PS Antonie a mers la Mănăstirea Hadâmbu la invitația PCuv. Părinte Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu.

PC Părinte Cosmin Gubernat, consilier cultural din cadrul Episcopiei Hușilor, a rostit un cuvânt de învățătură despre folosul Tainei Sfântului Maslu.

PS Antonie i-a mulţumit PCuv. Părinte stareţ, Arhimandritul Nicodim, pentru invitaţie și Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan pentru binecuvântare de a sluji Taina Sfântului Maslu la istorica Mănăstire Hadâmbu, loc binecuvântat și ocrotit de Maica Domnului.

PS Antonie i-a mulțumit părintelui Nicodim pentru ajutorul acordat Episcopiei de Bălți, gesturi prin care aduce multă bucurie familiilor, care întâmpină greutăți de ordin material.

Preacuviosul Părinte stareţ, Nicodim Gheorghiţă, i-a mulțumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul al Moldovei şi Bucovinei, pentru faptul că a binecuvântat venirea Preasfințitului Părinte Antonie la Hadâmbu și i-a mulţumit și Episcopului de Bălți pentru binecuvântare arhierească acordată creștinilor și obștii monahale de la Hadâmbu și pentru oficierea Tainei Sfântului Maslu, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii monahale de la Hadâmbu și cu alte ocazii.