PS Antonie a sfințit biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Peresecina, Orhei

Duminică 11 august 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, slujba de sfințire a sfântului locaș și oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Peresecina, raionul Orhei (preot paroh - Sergiu Matei).

În hrisovul sfințirii au fost amintite câteva momente din istoria comunității românești din Peresecina: „Comunitatea „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Peresecina, raionul Orhei, a luat ființă la inițiativa unui grup de creștini care au dorit să facă parte din Mitropolia Basarabiei, Patriarhia Română, unica jurisdicție canonică în acest spațiu. Din grupul de creștini care au inițiat constituirea unei comunități românești în Peresecina au făcut parte: Victor Nacu, Valeriu Busuioc, Valeriu Hîncu, Dumitru Burlacu, Valeriu Plămădeală, Eugenia Plămădeală, Gheorghe Bîrlădeanu, Ludmila Tihonov și Constantin Buzu. Ca păstor sufletesc comunitatea din Peresecina l-au ales pe PC părinte Sergiu Matei, un preot tânăr, bun organizator, harnic misionar și devotat slujitor al Bisericii Neamului.

Comunitatea din satul Peresecina, raionul Orhei, ca parte componentă a Mitropoliei Basarabiei, a fost înregistrată, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, la Ministerul Justiţiei al Republicii Moldova în data de 24 iunie 2014. PC părinte Sergiu Matei a fost numit preot paroh al comunităţii din Peresecina prin decizie mitropolitană în data de 4 iulie 2014. În scurt timp părintele Sergiu Matei a amenajat un spațiu de rugăciune, într-o încăpere închiriată întrun vechi magazin din sat. Prima slujbă, la Peresecina, părintele Sergiu a oficiat în ziua de 10 august 2014. În ziua de duminică, 17 august 2014, PS Părinte Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, prima slujbă arhierească în mijlocul comunității din Peresecina, când ierarhul Mitropoliei Basarabiei le-a transmis creștinilor, fiilor duhovnicești ai Mitropoliei Basarabiei, cuvântul de încurajare și de susținere din partea Întâistătătorului Mitropoliei Basarabiei.

În luna decembrie a anului 2015 cominitatea din Peresecia a fost vizitată de domnul Eugen Tomac, deputat în Parlamentul României. Domnul Eugen Tomac a venit, la Peresecina, însoțit de domnul Nicolae Popa, un bun român din Statele Unite ale Americii, care a adus, în dar, pentru copii din parohie dulciuri și portocale. Domnul Popa, prin rânduiala Bunului Dumnezeu, avea să devină unul dintre ctitorii de bază a locașului de închinare din Peresecina. Domnul Nicolae Popa, văzând condițiile în care se rugau creștinii din Peresecina, a cumpărat, împreună cu domnul Dan Lupuleasa, fostul magazin al Asociației de Consum, unde comunitatea „Sfântul Ierarh Nicolae” închiria un spațiu, și l-au donat, în data de 21 februarie 2017, comunității „Sfântul Ierarh Nicolae”. Având întregul spațiu al magazinului în proprietatea comunității, părintele Sergiu a început lucrările de reconstrucție și transformare a fostului magazin în spațiu de rugăciune. Tot prin intermediul domnului Nicolae Popa, familia Iordache și Yivon Lefter a donat banii pentru reparația acoperișului imobilului. Banii i-a adus, la Peresecina, domnul Nicolae Popa, care la vârstra de 86 de ani, în luna iunie 2017, a vizitat, însoțit de domnul avocat Mihai Nicolae, pentru ultima dată, comunitatea de creștini din Peresecina. După trecerea la cele veșnice, în 2019, a vrednicului de pomenire Nicolae Popa, lucrarea de susținere a comunității din Peresecina au preluat-o copiii domnului Popa, Mihai Popa, Radu Popa și Ioana Popa”.

PS Antonie a mulțumit părintelui Sergiu pentru activitatea Sfinției Sale la Peresecina, un sat care merită să aibă o biserică canonică, a adus un omagiu vrednicului de pomenire Nicolae Popa și a mulțumit copiilor ctitorului Nicolae Popa, Mihai, Radu și Ioana, prezenți la slujba de sfințire, pentru faptul că aceștia continuă să ajute comunitatea din Peresecina.

PS Antonie a acordat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, mai multe distincții de vrednicie.

Părintele Sergiu a mulţumit Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, pentru binecuvântarea ca slujba de sfințire să fie oficiată de PS Antonie, Episcopul de Bălți, aducând mulțumiri și PS Antonie pentru sfânta slujbă și binecuvântarea oferită comunității din Peresecina.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.