Doamne membre ale Societății Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți în pelerinaj la locurile sfinte din Arhiepiscopia Iașilor.

În zilele de 17–18 august 2024, un grup format din membre ale Societății Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți, au efectuat un pelerinaj la mănăstirile și locurile istorice de peste Prut.

Pelerinajul a fost organizat prin Sectorul de Misiune, Statistică şi Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor (consilier – Pcuv. Arhimandrit Nicodim Petre), cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Printre locurile de cultură, istorie și spiritualitate românească din Țară, vizitate de grupul de pelerini, s-au numărat: Mănăstirea Văratec, mormântul Veronicăi Micle, Mănăstirea Agapia, Casa memorială Ion Creangă și parcul tematic Ion Creangă din Humulești, Mănăstirea Neamț, Schitul Vovidenia, Muzeul Casa memorială „Mitropolit Visarion Puiu” și „Mihail Sadoveanu”, Mănăstirea Secu, Mănăstirea Sihăstria, Chiliile părinților Ilie Cleopa și Paisie Olaru (proclamați pentru canonizare de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în cadrul ședinței de lucru din data de 11-12 iulie 2024), Mănăstirea Petru-Vodă (mormântul Preacuviosului Părinte Iustin Pârvu), Biserica „Sfântul Cuvios Ioan-Iacob Hozevitul” din curtea Seminarului Teologic Neamț, Mănăstirea Hadâmbu (unde pelerinii au primit binecuvântarea, PCuv. Părinte Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu), Mănăstirea Bucium (stareț - PCuv. Părinte Arhimandrit Nicodim Petre), Catedrala Mitropolitană din Iași (închinare la Sfintele Moaște ale Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași și la Sfintele Moaște ale Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei) și Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi din Iași (unde se află osemintele a trei dintre domnitorii Moldovei: Vasile Lupu, Dimitrie Cantemir și Alexandru Ioan-Cuza).

La Mănăstirea Bucium pelerinii s-au bucurat de binecuvântarea Părintelui Arhimandrit Nicodim Petre, starețul mănăstirii Bucium și a Pr. Protosinghel Paisie Furdui, starețul Mănăstirii Bârnova, care le-a vorbit pelerinilor despre păcatul avortului.

Unul dintre proiectele Episcopiei de Bălți desfășurate de câțiva ani cu binecuvântarea Preasfințitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălți, se numește „Să ne cunoaștem Țara”. „Vizitele peste Prut ajută pe basarabeni să descopere identitatea comună cu cea a fraților de peste Prut, întăresc credința și contribuie substanțial la o cunoaștere mai bună a istoriei neamului”, susține Preasfințitul Părinte Antonie.