PS Antonie a ofciat Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Chirilovca

Vineri, 30 august 2024, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la folosul Tainei Sfântului Maslu, Taină prin care primim vindecare de la Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre, de la Bunul nostru Dumnezeu.

Ierarhul i-a invitat pe cei prezenți să se închine la copia icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu, icoană la care se fac munini în continuare. Icoana a fost donată, Mănăstirii Chirilovca, de către PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu.