PS Antonie, prezent la a 33-a aniversare de la crearea Armatei Naționale

Marți, 03 septembrie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălți, însoțit de către PC părinte Dorian Revenco, protopopul de Bălți și PC părinte Victor Țurcanu, parohul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din satul Răuțel, Fălești, a participat, la invitația domnului locotenent-colonel Grigore Bălan, Comandantul interimar al Brigăzii I Infanterie Motorizată „MOLDOVA”, din Bălți, la cea dea 33-a aniversare de la crearea Armatei Naționale.

PS Antonie cu această ocazie a adesat un cuvânt de felicitare ofițerilor și ostașilor. La eveniment a fost prezent și dl. Adrian-Mihail Tican, Gerant interimar, Consulatul General al României la Bălți, care a rostit un cuvânt de felicitare. Cu această ocazie un grup de soldați, sergenți, ofițeri și angajați civili au primit grade, diplome și distincții ale Armatei Naționale.

Istoric: Brigada 1 Infaterie Motorizată „Moldova” este o unitate militară din cadrul Forțelor Terestre ale Armatei Naționale a Republicii Moldova, dislocată la Bălți. Brigada nr. 1 Infanterie Motorizată „Moldova” este prima unitate a Armatei Naționale, depunând jurământul de credință R. Moldova și poporului său la 10 aprilie 1992. În cadrul Brigăzii nr. 1 de Infanterie Motorizată din Bălți își îndeplinesc serviciul militar peste o mie de militari. Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi