PS Antonie: „Pe semenul nostru, îl putem înșela, pe Dumnezeu nicidecum”

Duminică, 08 septembrie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh - protoiereu Valeriu Ursu).

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XI-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv).

Vorbind despre faptul că din cauza păcatelor unuia poate suferi toată familia, PS Antonie, între altele, a spus: „Vedem ce spune împăratul când cel care era dator nu avea cu ce să plătească: „Dar, neavând el cu ce să plătească, stăpânul său a poruncit să fie vândut el și femeia lui și copiii și toate câte are, ca să se plătească datoria”. Cu alte cuvinte pentru păcatele soțului nu suferă doar el, ci suferă toată familia, și soția, și copiii și tot ce are el, poate o activitate, o afacere. Și invers. Să fim cu luare aminte la aceste cuvinte. Am constatat, cu surprindere și cu mâhnire, că unii citesc acest verset, ani la rând, fără să pătrundă în esența acestui verset. Cum se spune în popor – pe o ureche intră, pe alta iese. De a da socotelă nu scapă nimeni. Indeferent cât de smecher, viclean sau lingușitor ar fi. Unii suferă sau cei din familia lor suferă și nu știu care este cauza acestor suferințe. Dar pricina sunt chiar ei, cu felul lor duplicitar de a fi, cu minciuna cu care s-au înfrățit, cu lipsa de sinceritate, demnitate și onestitate. Dumnezeu nu-i iubește pe șmecheri, vicleni, lingușitori, duplicitari, mincinoși, pe cei lipsiți de sinceritate, demnitate și onestitate. Să înțelegem că pe om, pe semenul nostru, îl putem înșela, pe Dumnezeu nicidecum”.

„Să fim cu luare aminte la modul cum ne trăim viața. Să avem grijă care sunt faptele noastre, pentru a nu fi pricină de suferință celor de lângă noi”, a îndemnat PS Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.