O candelă a unității naționale va arde și la Pârcovaci, Hârlău

Marți, 10 septembrie 2024, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, împreună cu un sobor de preoți, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Împărăteasă Pulheria și Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena” din satul Pârcovaci, protopopiatul Hârlău, Arhiepiscopia Iașilor (preot paroh - Pc. Pr. Stavr. Nicolae Crăciun).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la viața Sfintei Împărătese Pulheria, ca model de activitate pentru fiecare creștin, care deține o funcție și poate influența viața unei comunități.

Așa cum obișnuiește Episcopul de Bălți să dăruiască o candelă sfântului locaș, unde oficiază pentru prima dată Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, candelă care să ardă pentru unitatea neamului românesc, PS Antonie a donat o candelă și bisericii din Pârcovaci.

PS Antonie l-a rugat pe părintele Nicolae să aibă grijă de candelă, iar pe cei prezenți la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie să se roage, în rugăciunile lor de dimineață și de seară, și pentru Basarabia.

Părintele Nicolae a promis că va avea grijă de flacăra candelei să ardă pentru Basarabia și pentru întreg neamul românesc.

Părintele paroh a mulțumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru binecuvântarea ca PS Antonie să vină la Pârcovaci și ierarhului de la Bălți pentru vizită, slujbă și binecuvântare arhierească pentru comunitate și i-a dăruit o icoană cu chipul Sfintei Împărătese Pulheria.

La Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost prezent Pc. Pr. Victor Pâslariu, protopopul de Hârlău și domnul Gheorghiță Curcă, primarul orașului Hârlău.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.