PS Antonie: „Puterea de a înfrunta nedreptatea o dă omului Dumnezeu”

Miercuri, 11 septembrie 2024, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile după calendarul neîndreptat (stilul vechi), au cinstit pe Sfântul Ioan Botezătorul (Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul), PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh - protoiereu Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la viaţa Sfântului Ioan Botezătorul şi la cinstirea sfinţilor în Biserica Ortodoxă. Vorbind despre Sfântul Ioan Botezătorul, PS Antonie a evidenţiat hotărârea sfântului de a vorbi adevărul și curajul de a-l înfrunta pe împăratul Irod, punându-și în pericol, chiar, și viața.

PS Antonie a îndemnat la „mai multă rugăciune pentru a spori în credință, stare care alimentează curajul și înlătură frica și timiditatea”. „Un om credincios este și un om curajos. Puterea de a înfrunta nedreptatea o dă omului Dumnezeu. El este Adevărul suprem și ajută pe cei care luptă pentru adevăr și dreptate. El este Lumina și este alături de cei care se luptă cu întunericul, care ia forma nedreptății, minciunii, duplicității...”.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.