Prima slujbă a episcopului canonic la biserica „Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul” din orașul Glodeni

Joi, 19 septembrie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de clerici de pe ambele maluri ale Prutului, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul” din orașul Glodeni (preot paroh - PC protoiereu Ioan Mileac).

Sfânta Slujbă a fost oficiată cu ocazia împlinirii a 15 ani de slujire preoțească de către părintele Ioan și a 25 de ani de viață de familie împreună cu doamna preoteasă Veronica.

La Sfânta Litrughie a fost prezent un grup de preoți din cadrul Protopopiatului Dorohoi (Arhiepiscopia Iașilor), în frunte cu PC părinte Ionuț-Ștefan Apetrei, protopopul de Dorohoi.

După Sfânta Liturghie, PC părinte Dorian Revenco, protopopul de Bălți și PC părinte Ionuț-Ștefan Apetrei, protopopul de Dorohoi, au semnat protocolul de înfrățire între Protopopiatul Bălți și Protopopiatul Dorohoi.

La momentul de semnare a protocolului de înfrățire între cele două protopopiate a fost prezent și Excelența Sa domnul Adrian-Mihail Tican, Gerantul interimar al Consulatului General al României la Bălți, care a adresat un cuvânt de felicitare pentru familia părintelui Ioan și a făcut cunoscut celor prezenți obiectivele Consulatului de la Bălți, care constau în deservirea calitativă și la timp a cetățenilor.

În cadrul Sfintei Liturghii, PC părinte Ionuț-Ștefan Apetrei, protopopul de Dorohoi, a rostit, cu binecuvântarea PS Antonie, un cuvânt de învățătură, în care s-a referit la viața creștină, ca timp de pregătire pentru Împărăția lui Dumnezeu.

După Sfânta Liturghie a fost oficiat și un TeDeum de mulțumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra familiei Mileac.

Cuvinte de felicitare familiei părintelui Ioan Mileac au adresat și doamna Oxana Albu,  președintele Raionului Glodeni, domnul Ruslan Ungurean, viceprimarul orașului Glodeni și reprezentanți ai comunității păstorite de părintele Ioan.

PS Antonie, în cuvântul său, l-a felicitat pe părintele Ioan și pe doamna preoteasă cu cei 25 de ani de căsnicie în care au născut și crescut 6 copii, menționând gestul părintelui din luna ianuarie a acestui an, când a dat dovadă de curaj și verticalitate evadând din prizonieratul structurii ilegale a Bisericii Ruse din acest spațiu și a aderat la Biserica canonică a acestui pământ – Mitropolia Basarabiei. PS Antonie a mulțumit creștinilor care au fost aproape de părintele Ioan, menționând că „așa se întâmplă câteodată, suntem puși în situația să facem o alegere clară: între adevăr și minciună sau între lumină și întuneric”. „Dacă ni s-au spus un timp îndelungat minciuni, va fi greu de înțeles cine spune adevărul și cine te duce în eroare conștient, unde este adevărul și unde este falsul sau minciuna. Cu aceasta ne confrutăm noi, sub aspect eclesiastic, în aceste timpuri. Lucruri simple pentru orice elev, care a frecventat orele de istorie, sunt prezentate distorsionat pentru a manipula, pentru a duce în eroare, pentru a perpetua minciuna și dezinformarea în acest spațiu. Dumnevoastră, cei din această comunitate păstorită de părintele Ioan, la fel ați avut un moment când a trebuit să alegeți și să decideți și dumnevoastră luminați de Duhul Sfânt, Duhul Adevărului și al Unității ați ales adevărul și lumina și ați decis să treceți la Mitropoilia Basarabiei. Ce poate fi mai frumos, decât să te afli în adevăr și lumină? Felicitări!”, a mai spus PS Antonie.

Ierarhul Episcopiei de Bălți i-a mulțumit părintelui Ioan pentru slujirea jertfelnică și pentru implicarea Sfinției Sale în promovarea adevărului bisericesc în R. Moldova, încercând să ajute și pe alți confrați să vină la Biserica canonică și l-a gratificat cu ordinul clerical al Episcopiei de Bălți „Credință și Daruire”.

Părintele Ioan i-a mulțumit PS Antonie pentru vizită și binecuvântare arhierească și tuturor celor care i-au adus, cu această ocazie, felicitări Sfinției Sale și familiei. Mulțumiri părintele Ioan a adresat și tuturor care în acești ani i-au fost alături și l-au sprijinit în momente de încercare.

Înaintea agapei frățești, la care părintele Milieac i-a invitat pe toți cei prezenți la Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat slujba de sfințire a Centrului social din cadrul parohiei.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.

Parohia „Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul” din orașul Glodeni, împreună cu părintele paroh, PC protoiereu Ioan Mileac, a aderat la Mitropolia Basarabiei în data de 25 ianuarie 2024.

În data de 1 aprilie 2024, comunitatea „Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul” din orașul Glodeni a fost înregistrată la Agenția de Servicii Publice ca parte componentă a Mitropoliei Basarabiei.