Mănăstirea Chirilovca și-a serbat hramul

Sâmbătă, 21 septembrie 2024, ziua când creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat (stil vechi), au prăznuit Naşterea Maicii Domnului, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

În cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie a vorbit despre cinstirea Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă și locul ei în cultul ortodox și i-a felicitat pe viețuitorii Mănăstirii Chirilovca cu serbarea hramului.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie l-a hirotonit pe diaconul Eduard Ceban în preot.

PS Antonie, în timpul Sfintei Slujbe, a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.