O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde și la Ludași, Bacău

Duminică, 22 septembrie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, cu binecuvântarea, Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, împreună cu un sobor de clerici (preoți și diaconi), Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunității „Sfântul Grigorie Palama, Arhiepiscopul Tesalonicului și Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi” din localitatea Ludași, comuna Balcani, Protopopiatul Moinești, Județul Bacău, Arhiepiscopia Romanului și Bacăului (preot paroh - PC Adrian Cioineag).

După Sfânta Liturrghie, Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, și Preasfințitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălți, au oficiat slujba de sfințire a Centrului pastoral-misionar închinat Sfântului Grigorie Palama și Sfântului Ierarh Martir Teodosie de la Brazi, Episcopul Romanului.

La finalul slujbei de sfințire, părintele protopop de Moinești, Costel Mareș, a vorbit pelerinilor despre efortul depus de comunitatea parohială sub îndrumarea preotului paroh pentru zidirea centrului pastoral-misionar și despre evenimentul din această zi care încununează prin slujba de sfințire a celor doi ierarhi bucuria credincioșilor Parohiei Ludași.

În cuvântul său, Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, s-a referit la slujba de sfințire a edificiului de la Ludași, care constituie o împlinire a eforturilor de zidire, menționând că harul Duhului Sfânt este cel care împlinește orice lucrare, pe care o face roditoare pentru viața duhovnicească. Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim s-a referit și la textul Evangheliei din Duminica a XVIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, PS Antonie l-a hirotesit pe PC Adrian Cioineag în iconom stavrofor.

Așa cum obișnuiește PS Antonie să dăruiască câte o candelă la parohiile unde oficiază pentru prima dată Sfânta Liturghie, candelă care să ardă pentru Basarabia și unitatea neamului românesc, ierarhul de la Bălți a dăruit o candelă Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, și pentru biserica din Ludași. Părintele Adrian Cioineag a spus că va avea grijă ca flacăra acesteia să nu se stingă.

În semn de recunoștință, părintele paroh a dăruit PS Antonie o icoană cu chipul Sfântului Antonie cel Mare, ocrotitorul duhovnicesc al ierarhului de la Bălți.

La eveniment au fost prezenți dl. Vasile Luca, primarul comunei Balcani și dl. Vasilică Heisu, viceprimarul comunei.