PS Antonie: „Crucea este semnul mărturisirii credinței celei adevărate

PS Antonie: „Crucea este semnul mărturisirii credinței celei adevărate”

Vimeri, 27 septembrie 2024, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile după calendarul neîndreptat (stilul vechi), au prăznuit Înălţărea Sfintei Cruci, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la cinstirea Sfintei Cruci în Ortodoxie şi la locul ei viaţa creştinului.

PS Antonie, între altele, a spus: „Pentru noi creștinii ortodocși, Crucea nu este un instrument de tortură, cum greșit afirmă unele confesiuni, pentru noi Crucea este altarul de jertfă pe care Mântuitorul l-a sfințit cu sângele Său. De aceea Crucea este sfântă. Crucea este semnul dragostei lui Dumnezeu pentru omenire. Crucea este semnul mărturisirii credinței celei adevărate”.

„Să păstrăm credința cea adevărată și să cinstin Sfânta Cruce, să cinstim sfintele icoane, să cinstim sfintele moaște, să cinstim pe sfinții lui Dumnezeu”, a îndemnat Preasfințitul Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.