PS Antonie, prezent la slujba de sfințire a bisericii „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei” din orașul Ungheni

Duminică, 29 septembrie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a participat, alături de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, și Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, și un sobor de clerici, la slujba de sfințire a bisericii „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei” din orașul Ungheni (preot paroh – PC Părinte Protoiereu Gabriel Andrei Gherasă, consilier eparhial). Biserica din Ungheni îi mai are ca ocrotitori duhovnicești pe Sfântul Gherasim din Kefalonia și pe Sfântul Teofil cel Nebun pentru Hristos. După slujba de sfințire a fost oficiată Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie.

Din soborul de slujitori au făcut parte clerici de pe ambele maluri ele Prutului.

După Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan a rostit un cuvânt de învățătură și i-a conferit PC Părinte Gabriel Andrei Gherasă distincția mitropolitană, Crucea Dosoftei.

Înaltpreasfințitul Părinte Petru a apreciat munca părintelui Gherasă și celor care au contribuit la ridicarea sfântului locaș și a înmânat mai multe distincții mitropolitane.

Părintele Gherasă a dăruit ierarhilor câte o icoană cu chipul Sfântului Gherasim din Kefalonia și a mulțumit arhiereilor pentru binecuvântare și preoților pentru împreună slujire la Ungheni.