PS Antonie la parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Horeşti, rn. Făleşti

Duminică, 13 octombrie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din localitatea Horeşti, rn. Făleşti (paroh – PC protoiereu Mihail Nedelcu).

În cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XIX-a după Rusalii (iubirea vrăjmașilor).

PS Antonie i-a mulțumit părintelui Mihai pentru activitatea misionar-pastorală, menționând implicarea jertfelnicăcă a Sfinției Sale în acțiunile Episcopiei de Bălți.

Părintele Mihail i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească acordată comunității pe care o păstoreşte, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul creştinilor din Horaști şi cu alte ocazii.

După Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, PS Antonie a participat la sărbătoarea „Radăcini și ramuri” organizată de primăria comunii Horești, muzeul  satului Horești și biserica „Sf. Arh. Mihail și Gavriil”, eveniment dedicat înaintașilor din acest sat, membrii filialei băncii populare din Bălți, care apar într-o fotografie din 15 octombrie, 1924, s. Horești, jud. Bălți.

Evenimentul a inclus parastasul pentru cei trecuți la Domnul, fotografierea generațiilor (poză comună și pozele dinastiilor, 34 la număr) și agapă frățească.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.