PS Antonie a slujit la biserica din satul Corlăteni, Râşcani

Duminică, 20 octombrie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh - protoiereu Valeriu Ursu).

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XX-a după Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain).

PS Antonie a apreciat osteneala pastorală a părintelui Valeriu, l-a felicitat cu ocazia sărbătoririi zilei de naștere și i-a dăruit, în semn de recunoştinţă, o carte de rugăciune, o psaltire și o icoană cu chipurile Sfintei Cuvioase Parascheva și a Sfintei Cuvioase Teodora de la Sihla.

Părintele Valeriu a primit felicitări și de la fiii săi duhovnicești.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.