O nouă fundaţie pentru o biserică românească în nordul R. Moldova

 

Marţi, 4 august 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a făcut o vizită la Edineţ, unde a luat cunoştinţă

despre mersul lucrărilor de construcţie la noua biserică închinată Sfântului Ierarh Nicolae şi Sfântului Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt.

Părintele Nicolae Pânzariu, parohul bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din localitatea Burlăneşti, raionul Edineţ, şi coordonatorul lucrărilor de construcţie a bisericii din Edineţ, i-a vorbit PS Antonie despre felul cum din cauza pandemiei lucrările la înălţarea sfântului locaş au întârziat, dar cu ajutorul Sfântului Ierarh Nicolae şi Sfântului Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt s-a reuşit turnarea fundaţiei în doar nouă zile.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Nicolae pentru jertfă şi i-a urat ajutor mult de la Domnul în lucrarea sfântă pentru a ridica o biserică românească în nordul R. Moldova.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi