PS Antonie: „Sensul vieţii pământeşti – slujirea aproapelui şi pregătirea pentru viaţa veşnică”

Sâmbătă, 12 februarie 2022, ziua prăznuirii Sfinţilor Trei Ierarhi (stil vechi), PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Pogorârea Sfântului Duh” şi „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv” din satul Răzălăi (preot paroh – PC Preot Valerie Cernei, vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi).

Vorbind despre Sfinţii Trei Ierarhi, PS Antonie, între altele, a spus: „Darurile Sfinţilor Trei Ierarhi au fost diferite, dar în faţa lui Dumnezeu ei sunt egali. Cinstirea lor ne îndeamnă la descoperirea sensului vieţii pământeşti – slujirea aproapelui şi pregătirea pentru viaţa veşnică. Sfinţii Trei Ierarhi sunt modele de slujire a Bisericii şi a aproapelui. Ei ne învaţă cum să dobândim cele veşnice. Sfinţii Trei Ierarhi sunt modele de vieţuire pentru orice creştin”. „Să învăţăm de la Sfinţii Trei Ierarhi cum să ne facem părtaşi fericirii veşnice”, a  îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a felicitat cu ocazia sărbătorii zilei onomastice pe toţi care poartă numele de Vasile, Grigorie şi Ioan. Episcopul Antonie i-a dăruit, cu ocazia sărbătorii zilei onomastice, domnului Vasile Brega, epitropul bisericii din Răzălăi o icoană cu chipul Mântuitorului nostru Iisus Hristos, i-a urat multă sănătate şi i-a mulţumit pentru implicarea activă în viaţa Episcopiei de Bălţi.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea,  pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.