PS Antonie: „Îmbogăţirea în Dumnezeu este programul de viaţă a creştinului”

Duminică, 5 decembrie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – sora Maria Popa).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXVI-a după Cincizecime (Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina).

Vorbind despre îmbogăţirea în Dumnezeu, PS Antonie, între altele, a menţionat: „În ultimul verset din Evanghelia de astăzi ni se vorbeşte despre îmbogăţirea în Dumnezeu, care este pusă în contrast cu îmbogăţirea materială, cu goana după bogăţii. Ce însemnă şi cum ne îmbogăţim noi în Dumnezeu? Îmbogăţirea în Dumnezeu înseamnă o căutare constantă a prezenţei Lui în viaţa noastră. Îmbogăţirea în Dumnezeu înseamnă adunarea de fapte bune în sufletele noastre, adunarea Luminii sfinte şi folosirea timpului pentru a-L căuta pe Dumnezeu. Prin rugăciune, post, spovedanie, Sfânta Împărtăşanie, prin înmulţirea virtuţilor şi a faptelor bune noi Îl căutăm pe Dumnezeu şi ne îmbogăţim întru El. Este ceea ce este chemat să facă un creştin în viaţa lui. Îmbogăţirea în Dumnezeu este programul de viaţă a creştinului”. „Să descoperim folosul îmbogăţirii în Dumnezeu şi să folosim timpul vieţii pentru a umplea viaţa noastră de prezenţa Lui”, a îndemnat PS Antonie.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a sfinţit două icoane mari cu chipurile a Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos şi a Maicii Domnului şi două sfeşnice, donaţie pentru Mănăstirea Chirilovca a unei familii evlavioase şi darnice din Chişinău.

PS Antonie i-a îndemnat, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.