Maica Domnului cinstită la Făleşti

Sâmbătă, 8 ianuarie 2022, a doua zi după Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, când se sărbătoreşte Soborul Maicii Domnului (conform calendarului neîndreptat), PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Făleşti (preot paroh Gheorghe Eşanu, protopop de Făleşti).

În cuvântul său rostit la sfârşitul Sfintei Liturghii, PS Antonie a vorbit despre cinstirea Maicii Domnului şi necesitatea păstrării tradiţiilor ortodoxe şi româneşti.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, PS Antonie l-a felicitat pe dl Veaceslav Tambur, Vice-preşedintele Raionului Făleşti, cu ocazia sărbătoririi zilei de naştere şi i-a dăruit o icoană cu chipul Maicii Domnului şi o Carte de Învăţătură de Credinţă Creştină Ortodoxă. PS Antonie a menţionat deschiderea domnului Tambur de a colabora cu Episcopia de Bălţi şi implicarea activă a domniei sale în promovarea valorilor creştine. PS Antonie a menţionat că domnul Tambur este un exemplu de urmat pentru mulţi conducători de diferite nivele - locale, raionale sau republicane.

Părintele Gheorghe i-a mulţumit Preasfinţitului Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, la început de nou an civil, şi l-a invitat pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.