Concertul de Colinde de la Făleşti – hrană pentru sufletele însetate de Lumină

Sâmbătă , 8 ianuarie 2022, după oficierea Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Făleşti (preot paroh Gheorghe Eşanu, protopop de Făleşti), Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a binecuvântat Concertul de Colinde desfăşurat la Palatul de Cultură „Mihai Volontir” din oraşul Făleşti. Concertul a fost organizat de către Consiliul Raional Făleşti, Direcţia Generală Educaţie şi Cultură (Făleşti), Episcopia de Bălţi şi Protopopiatul de Făleşti al Episcopiei de Bălţi.

Pe scena Palatului de Cultură din Făleşti au urcat pe rând: „Teatrul de umbre” de la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din oraşul Făleşti, cu o excepţională scenă a Naşterii Domnului, Corul „Clopoţel” al claselor inferioare de la Şcoala de Muzică din oraşul Făleşti (conducător artistic Ludmila Arap, maestru de concert Eugenia Luchiancicova), Corul „Speranţa” al claselor superioare de la Şcoala de Muzică din oraşul Făleşti (conducător artistic Valentina Bulgaru, maestru de concert Nelea Matcovschi), profesoara Mihaela Melnic de la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din oraşul Făleşti, Ansamblul de violonişti „Melodia” (conducător Mihaela Mamai), Vocaliştii OMP „Rapsozii făleşteni”, Ansamblul vocal „Acadele muzicale” de la Şcoala de Muzică din oraşul Făleşti (conducător artistic Raisa Melinte), Ansamblul vocal „Crescendo” de la Centrul de Creaţie şi Agrement pentru Copii şi Tineri „Lora Găină” din oraşul Făleşti şi grupuri de elevi de la Liceul Teoretic „Ion Creangă” din oraşul Făleşti şi Liceul Teoretic „A. Puşkin” din oraşul Făleşti, Formaţia folclorică „Răzălăi” din satul Răzălăi, raionul Sîngerei, Corul preoţesc misionar „Mitropolit Visarion Puiu” al Episcopiei de Bălţi şi Daniel şi Irina Tambur.

La sfârşitul spectacolului, PS Antonie a mulţumit organizatorilor Concertului de Colinde Consiliului Raional Făleşti, în persoana domnului Veaceslav Tambur, Vice-preşedinte al Raionului Făleşti, Direcţiei Generală Educaţie şi Cultură (Făleşti) în persoana doamnei Liliana Lungu, şef adjunct al DGEC, Părintelui Gheorghe Eşanu, Protopopul de Făleşti al Episcopiei de Bălţi şi a apreciat mult talentul copiilor şi profesionalismul profesorilor care au pregătit colectivele de copii prezente în cadrul Concertului de Colinde, exprimându-şi speranţa că asemenea spectacole la Făleşti vor fi organizate în fiecare an.

PS Antonie, de asemenea, a menţionat că spectacolul de Colinde de la Făleşti este cea mai frumoasă ofrandă adusă de către Raionul Făleşti Pruncului Iisus în aceste zile de sărbătoare şi a propus un parteneriat cultural între Episcopia de Bălţi şi Consiliul Raional Făleşti, pentru a promova împreună valorile strămoşeşti şi creştine ale neamului nostru. Domnul Veaceslav Tambur, Vice-preşedinte al Raionului Făleşti, a răspuns pozitiv acestei iniţiative, mulţumindu-i Preasfinţitului Părinte Antonie pentru susţinerea la organizarea Concertului de Colinde de la Făleşti.

Concertul de Colinde de la Făleşti a fost un eveniment de excepţie, organizat de oameni de o înaltă pregătire profesională şi mari iubitori ai valorilor creştine. Toţi cei prezenţi la spectacol au simţit dragostea, căldura şi lumina, care a emanat în continuu de la prima până la ultima piesă interpretată pe scenă. Concertul a fost o adevărată hrană duhovnicească pentru sufletele celor prezenţi la spectacol.

În holul Palatului de Cultură „Mihai Volontir” din oraşul Făleşti, cu ocazia Concertului de Colinde, a fost organizată şi o expoziţie de obiecte religioase şi populare din patrimoniul Muzeului de Istorie şi Etnografie „L. Dubinovschi” din Făleşti.

La spectacol a fost prezent şi domnul Mihai Prodan, Vice-preşedinte al Raionului Făleşti.