PS Antonie: „O inimă plină de dragoste întreţine sănătatea sufletească şi trupească a omului”

Duminică, 9 ianuarie 2022, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (preot paroh - PC părinte Florentin Constantin Doboşeriu, consilier eparhial).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica după Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Vorbind despre nedreptatea cauzată de oameni fără frică de Dumnezeu şi care pot aduce multă suferinţă oamenilor nevinovaţi, PS Antonie, între altele, a spus: „Din ordinul lui Irod au fost ucişi 14 mii de prunci nevinovaţi. Aceşti prunci simbolizează pe toţi cei care suferă pe nedrept, fără să aibă vre-o vină. Aşa se întâmplă când unii oameni în loc să rămână făclii de lumină, care să răspândească dragoste şi bunăvoire, se transformă în mesageri ai forţelor întunericului, care distrug şi tulbură viaţa omului şi chiar a unei comunităţi. Aceştia nu au bucurie când între oameni există înţelegere şi armonie, ci trăiesc o mare satisfacţie când reuşesc să facă cuiva un rău. Ei se hrănesc cu asemenea situaţii pe care le caută şi le provoacă. De aceea în popor avem aşa expresii ca „omul lui Dumnezeu”, referindu-se la cei care fac bine şi au atitudine de dragoste faţă de semeni şi „omul dracului” sau al celui rău, referindu-se la omenii vicleni şi răi, care caută să facă doar rău semenilor şi tulbură pe cei din jur. Aceştia conştient se pun în slujba celui rău şi fac rău semenilor. Ei fac acest lucru şi din motivul că tulburarea este starea lor interioară. Ei în loc să lupte cu neliniştea, cu tulburarea din sufletele lor, chemând în ajutor pe Dumnezeu, pentru a le aduce pacea în inima lor, ei fiind întunecaţi de propria lor răutate răspândesc această stare în jurul lor cauzând suferinţe semenilor, şi lumea i-a numit ca atare. Este drama acestor persoane. Sunt oameni de compătimit. Ei au nevoie de rugăciunea celor din jur pentru ca Bunul Dumnezeu să-i ajute să se elibereze de această grea povară a inimii lor. O inimă prinsă în mrejele răutăţii poate îmbolnăvi întreg trupul şi dimpotrivă o inimă plină de dragoste întreţine sănătatea sufletească şi trupească a omului şi aduce lumină în viaţa sa”. „Să ne străduim să facem faptele luminii, faptele care aduc pace în suflet şi ne ajută să aducem bucurie şi semenilor noştri”, a mai spus PS Antonie.

Părintele Florentin i-a mulţumit Preasfinţitului Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească la început de an, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.

PS Antonie a împărţit celor mici jucării, menţionând că jucăriile reprezintă darul unei familii de buni creştini, care a dorit să-şi păstreze anonimatul.

PS Antonie i-a îndemnat pe cei prezenţi să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.