PS Antonie: „Timpul vieţii este dat omului pentru a-L căuta pe Dumnezeu”

Vineri, 14 ianuarie 2022, ziua când creştinii care respectă sărbătorile după calendarul neîndreptat (stilul vechi), au prăznuit Tăierea împrejur cea după trup a Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, au cinstit pe Sfântul Vasile cel Mare şi sărbătorit anul nou civil, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – sora Maria Popa).

În cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la Tăierea împrejur cea după trup a Domnului, la viaţa Sfântului Vasile cel Mare şi la Anul Nou civil pe stil vechi.

Vorbind despre viaţa omului şi timpul pe care îl are omul la dispoziţie, PS Antonie, între altele, a spus: „Cel mai des în tinereţe omul trăieşte o iluzie că timpul vieţii sale este mult, aproape fără limite, şi că el va reuşi multe lucruri să facă în viaţa sa, în această perioadă are multe vise şi multe planuri, şi că va fi sănătos tot timpul, nu va îmbătrâni şi că la el moartea, aproape, nu va veni niciodată. Cu timpul această poziţie faţă de viaţă se schimbă şi omul devine mai înţelept, descoperă că timpul trece repede, puterile scad, îmbătrâneşte şi aproape puţine din visele sale devin realitate, puţine lucruri reuşeşte să facă în viaţa sa. Şi apare întrebarea de ce viaţa este atât de scurtă? Şi ce trebuie să facă omul în viaţa sa? Cum trebuie să folosească timpul vieţii sale? Indiferent cât ar trăi pe pământ, timpul vieţii este dat omului pentru a-L căuta pe Dumnezeu, pentru a se pregăti de viaţa veşnică. Acesta este sensul vieţii omului. Nu pentru a folosi timpul în mod egoist, pentru lucruri care dăunează omului şi celor din jurul său, ci pentru a aduce lumină în sufletele semenilor prin fapte şi vorbe bune, pentru a petrece timpul cu semenii şi cu Dumnezeu”. „Să rugăm pe Bunul Dumnezeu să ne ajute să descoperim sensul vieţii şi să folosim timpul pentru a ne pregăti de fericirea veşnică”, a îndemnat PS Antonie.

Ierarhul Episcopiei de Bălţi i-a felicitat, cu ocazia sărbătoriri zilei onomastice, pe toţi cei care poartă numele de Vasile, Vasilica şi Vasilisa şi derivatele din aceste nume.

Conform tradiţiei străbune creştineşti, PS Antonie împreună cu vieţuitorii Mănăstirii Chirilovca i-au semănat cu boabe de grâu şi porumb pe creştinii prezenţi la Sfânta Slujbă, urându-le sănătate şi un an îmbelşugat cu roade spirituale şi materiale. Ierarhul Episcopiei de Bălţi şi vieţuitorii sfântului aşezământ monahal au fost semănaţi, la rândul lor, de către creştini.

PS Antonie i-a îndemnat, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.