PS Antonie: „Cele materiale pot deveni un obstacol către fericirea veşnică”

Duminică, 06 februarie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXXII după Cincizecieme (a lui Zaheu).

Vorbind despre obstacolul care poate constitui bogăţia în drumul omului către cele veşnice, PS Antonie, între altele, a spus: „Prezenţa lui Iisus în casa lui Zaheu, îl schimbă sufleteşte pe acesta şi Zaheu decide să renunţe la o parte din bogăţiile sale. Zaheu înţelege că bogăţia sa, o parte adunată prin încălcarea legii, este o povară care apasă pe sufletul său şi un obstacol în dorinţa sa de a se apropia de Iisus. Schimbarea de atitudine faţă de bogăţia sa şi hotărârea de a se despărţi de ea şi pocăinţa faţă de semenii pe care i-a nedreptăţit şi decizia de a-i despăgubi, îi aduce mântuire casei sale. Mai întâi Zaheu zice: „Iată, jumătate din averea mea, Doamne, o dau săracilor şi dacă am nedreptăţit pe cineva cu ceva, întorc împătrit”. Şi văzând schimbarea lui Zaheu, Iisus îi zice: „Astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia”. Cu alte cuvinte mântuirea a venit după ce Zaheu a decis să se despartă de o parte din averea sa. Vedem din Evanghelie că cele materiale pot deveni un obstacol către fericirea veşnică. Bogăţia, dacă este folosită în mod egoist, ne poate îngrădi drumul către mântuire”. „Să rugăm pe Bunul Dumnezeu să ne ajute să nu fim prinşi în mrejele celor materiale, care ne pot îngrădi drumul către viaţa veşnică”, a mai spus PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.