Adunarea Eparhială a Episcopiei de Bălţi

Joi, 10 februarie 2022, în Sala de Conferinţe a Hotelului VisPas din Bălţi, a avut loc, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălţi, Adunarea Eparhială anuală a Episcopiei de Bălţi. Adunarea a fost precedată de Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie şi slujba Te-Deumului, oficiate de către PS Antonie la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi (preot paroh Petru Botezatu).

Cuvântul de deschidere a Adunării Eparhiale fost rostit de către PS Antonie. Un cuvânt de salut către membrii Adunării Eparhiale a rostit şi Excelenţa Sa, domnul Petrişor Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi. Excelenţa Sa a apreciat mult activitatea Episcopiei de Bălţi pe plan cultural şi educaţional.

După deschiderea Adunării, PS Antonie a gratificat, după o tradiţie încetăţenită în Episcopia de Bălţi, câteva persoane, care au promovat, în anul 2021, valorile creştine şi româneşti în spaţiul basarabean şi au sprijinit activitatea Episcopiei de Bălţi, oferindu-le câte o Diplomă de gratitudine, o icoană cu chipul Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, un mic bust al Sfântului Domnitor Ştefan cel Mare şi o carte de Învăţătură Ortodoxă. Printre cei gratificaţi de către Episcopul de Bălţi, în acest an, au fost: domnul Grigore Corcodel, preşedintele Raionului Sîngerei, domnul Veaceslav Tambur, vicepreşedintele Raionului Făleşti, domnul Vitalie Ştirbu, şeful Direcţiei Învăţământ, Tineret şi Sport din Raionul Briceni şi domnul Arcadie Covaliov, primarul Oraşului Sîngerei.

După apelul nominal al participanţilor şi constatarea constituirii cvorumului pentru ca Adunarea să fie considerată statutară, PS Antonie a declarat deschisă şedinţa Adunării Eparhiale.

Din componenţa secretariatului au făcut parte: PC preot Valeriu Cernei, vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi, PC preot Florentin Constantin Doboşeriu, parohul bisericii „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca şi PC preot Valerie Ursu, parohul bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani.

După aprobarea de către Adunare a ordinii de zi, prezentată de către PC preot Valeriu Cernei, vicar administrativ, a urmat prezentarea rapoartelor de către părinţii consilieri:

PC preot Valeriu Cernei, vicar administrativ - raportul Sectorului Administrativ, itinerarul pastoral-misionar al PS Antonie şi al inspectorului bisericesc;

PC preot Roman Botezat - raportul de activitate a Sectorului Cultură, Misiune şi Tineret;

PC preot Florentin Constantin Doboşeriu – raportul Sectorului Economic şi Social.

Prezentarea rapoartelor a fost urmată de dezbateri.

După dezbateri, PS Antonie a anunţat despre expirarea mandatului Adunării Eparhiale 2018 – 2022, a mulţumit membrilor Adunării pentru jertfa lor şi implicarea activă în viaţa Episcopiei de Bălţi şi a mulţumit părinţilor consilieri, protopopi şi preoţi parohi pentru activitatea lor pe plan pastoral, misionar-patriotic, cultural-educaţional şi social-filantropic.

După încheierea dezbaterilor, Adunarea Eparhială a apreciat activitatea consilierilor, pe anului 2021, ca fiind satisfăcătoare, votând şi o hotărâre. HOTĂRÂREA a inclus următoarele puncte:

1. A lua act de Itinerarul Pastoral Misionar al Preasfinţitului Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi;

2. A califica activitatea Sectoarelor Eparhiale şi a consilierilor eparhiali, pe anul 2021, ca fiind satisfăcătoare;

3. Adunarea Eparhială îndeamnă clerul şi credincioşii din Episcopia de Bălţi la unitate şi intensificarea activităţii de promovare a valorilor creştine, naţionale şi româneşti;

4. A lua act de informaţia Preasfinţitului Părinte Antonie despre expirarea mandatului Adunării Eparhiale 2018 – 2022.

În încheiere, Preasfinţia Sa a adus mulţumire fiecărui membru al Adunării Eparhiale 2018-2022 şi le-a înmânat câte o Diplomă de gratitudine „în semn de înaltă preţuire pentru susţinerea activităţilor Episcopiei de Bălţi şi promovarea valorilor naţionale româneşti şi creştine în spaţiul basarabean”.

PS Antonie a reamintit şi de necesitatea solidarităţii şi disciplinei în rândurile clericilor Episcopiei de Bălţi.