PS Antonie: „Iertarea înseamnă biruinţa asupra întunericului şi a răului”

Duminică, 6 martie 2022, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la pericopa Evanghelică din Duminica Lăsatului sec de brânză (a izgonirii lui Adam din Rai). Vorbind despre iertare, PS Antonie, între altele, a spus: „Condiţia obţinerii iertării de la Dumnezeu ne este anunţată în Evanghelia de astăzi: „Dacă veţi ierta oamenilor greşelile lor, va ierta şi vouă Tatăl vostru Cel ceresc”. Iertarea de la Dumnezeu omul o poate obţine dacă el iartă semenilor săi. Cu alte cuvinte dacă ne iartă sau nu Dumnezeu pentru cele rele săvârşite noi depinde de noi înşine. Iertarea înseamnă refacerea legăturii cu Dumnezeu şi relaţia ce semenii. Iertarea înseamnă lumină şi bucurie sufletească. Iertarea înseamnă biruinţa asupra întunericului şi a răului”. „Să folosim perioada Postului pentru a reface legătura cu Dumnezeu, Lumina care ne aduce în suflete pace şi linişte”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a vorbit şi despre războiul fratricid din Ucraina, a mulţumit clericilor şi credincioşilor pentru contribuţia acordată la colecta iniţiată pentru ajutorarea refugiaţilor şi a îndemnat pe cei prezenţi să continue să ajute, cu ce pot, pe fraţii ucraineni, care au fost nevoiţi să părăsească locuințele pentru a-şi salva viaţa. PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să înmulţească rugăciunea pentru pace.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare, Covid-19, şi pentru încetarea războiului în Ucraina.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a citit rugăciunea rânduită pentru începutul Postului Mare şi a fiecărui post şi a dorit tuturor celor prezenţi „un post uşor şi de mare folos duhovnicesc”.