PS Antonie: „Pocăinţa sinceră reface legătura noastră cu Dumnezeu”

În seara zilei de miercuri, 9 martie 2022, cea dea treia zi din prima săptămână a Postului Sfintelor Paşti, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu), în cadrul Pavecerniţei Mari, Slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit perioada Sfântului şi Marelui Post al Sfintelor Paşti ca o perioadă de pregătire pentru Slăvitul şi Luminatul Praznic al Învierii.

Vorbind despre pocăinţă, PS Antonie, între altele, a spus: „Perioada Postului Mare este un timp în care suntem îndemnaţi să ne cercetăm mai atent conştiinţa noastră şi să vedem unde şi cum am încălcat, cu voie sau fără de voie, poruncile lui Dumnezeu. În acest timp suntem îndemnaţi să ne pregătim pentru pocăinţă care trebuie să fie sinceră şi curată. Păcatul deteriorează relaţia noastră cu Dumnezeu, iar pocăinţa sinceră reface legătura noastră cu Dumnezeu. Perioada Postului Mare ne oferă posibilitatea de a ne curăţa, prin pocăinţă, haina botezului, care poate, cu ştiinţă sau cu neştiinţă, a fost întinată”. „Să folosim perioada Postului Mare pentru a ne cerceta conştiinţa şi a reface legătura cu Dumnezeu”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume şi încetarea războiului din Ucraina şi să aibă grijă de sănătate în contextul noii boli molipsitoare, Covid-19.