Şedinţa Permanenţei Consiliului Eparhial al Episcopiei de Bălţi

Marţi 15 martie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a prezidat Permanenţa Consiliului Eparhial al Episcopiei de Bălţi, care a avut pe ordinea de zi mai multe subiecte.

Conform Statutului pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe Române, a Regulamentului pentru alegerea, funcţionarea şi dizolvarea organismelor deliberative şi executive în parohiile, protopopiatele şi eparhiile din Patriarhia Română, a hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, cu nr. 9678/2021 şi a Deciziei Patriarhale cu nr. 1/2022, Permanenţa Consiliului Eparhial al Episcopiei de Bălţi a hotărât constituirea Colegiului Electoral Eparhial al Episcopiei de Bălţi pentru alegerea noilor membrii în Adunarea Eparhială, pentru mandatul 2022 -2026.

Potrivit prevederilor statutare, Permanenţa Consiliului Eparhial a emis Ordinul Circular, prin care face cunoscut tuturor unităţilor parohiale din juristdicţie că la data de 5 mai 2022 vor avea loc alegerea membrilor clerici şi mireni în Adunarea Eparhială a Episcopiei de Bălţi, pentru mandatul 2022 - 2026.

Totodată Permanenţa Consiliului Eparhial a stabilit cele zece circumscripţii electorale şi a numit delegaţii eparhiali pentru fiecare circumscripţie.

Un alt subiect pe ordinea de zi a Permanenţei a fost implicarea Episcopiei de Bălţi în ajutorarea refugiaţilor ucraineni, care vin în R. Moldova din cauza războiului din ţara vecină.

Adunarea Eparhială este organul deliberativ suprem al fiecărei eparhii ortodoxe din cuprinsul Patriarhiei Române şi se întruneşte în sesiune ordinară o dată pe an, iar în sesiune extraordinară ori de câte ori este convocată pentru nevoile eparhiei.

În sesiunea ordinară de la sfârşitul anului se face întotdeauna o analiză şi o evaluare a activităţii eparhiei pentru anul care a trecut. Membrii Adunării sunt o treime clerici şi două treimi mireni, cu un mandat de patru ani.