Stareţul Mănăstirii Hadâmbu alături de fraţii din stânga Prutului

Joi, 17 martie 2022, Preacuviosul Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor, a vizitat Episcopia de Bălţi.

Cu această ocazie părintele stareţ Nicodim Gheorghiţă a adus, pentru fraţii din Basarabia, peste o tonă de produse alimentare (ulei, orez, faină de grâu, faină de porumb, zahar).

PS Antonie, mulţumind pentru lotul de alimente, între altele, a menţionat: „Prin gesturile Sfinţiei Sale, părintele Nicodim arată că nu este indiferent faţă de acest pământ, care este pământ românesc. Aşa cum îl ştim grabnic a ajuta pe cei în necaz, părintele Nicodim nu poate rămâne nepăsător faţă de confraţii săi din Basarabia care întâmpină greutăţi de ordin material. Nu este pentru prima dată când părintele Nicodim vine cu daruri generoase în Basarabia. Aceste produse vor ajunge la familiile nevoiaşe din spaţiul Episcopiei de Bălţi”. „Îi mulţumim părintelui Nicodim pentru dragoste, ajutor şi jertfă arătată faţă de pământul vechi al Basarabiei şi locuitorii săi. Faptele Sfinţiei Sale aduc multă bucure în casele basarabenilor”, a mai spus PS Antonie.

Părintele stareţ Nicodim Gheorghiţă de la Hadâmbu este cunoscut şi iubit în Basarabia pentru generozitatea sa exprimată prin ajutorarea bisericilor, mănăstirilor şi a familiilor nevoiaşe.