Comunitatea „Înălţarea Domnului” din Florești și-a serbat hramul

Joi, 2 iunie 2022, de Praznicul Înălţării Domnului, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Înălţarea Domnului” din oraşul Floreşti (preot paroh - protoiereu mitrofor Ilie Munteanu).

După tradiționala înconjurare a sfântului locaș cu ocazia hramului, soborul de slujitori au oficiat un Te-Deum de mulțumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra familiei preotului Ilie Munteanu și asupra comunității „Înălţarea Domnului” din oraşul Floreşti.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la semnificaţia Praznicului Înălţării, a felicitat comunitatea „Înălţarea Domnului” din oraşul Floreşti cu ocazia sărbătoririi hramului și a mulțumit părintelui Ilie pentru activitatea misionară desfășurată, cu dăruire, în cadrul Episcopiei de Bălți.

PS Antonie i-a dăruit părintelui Ilie un Liturghier și un Molitfelnic, cărți care reprezintă donația părintelui Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor, pentru preoții Episcopiei de Bălți.

Episcopul de Bălți l-a gratificat, la recomandara părintelui paroh, pe domnul Serghei Roga cu o Diplomă de gratitudine și o Carte de Învăţătură de Credinţă Creştină Ortodoxă, pentru contribuție jertfelnică la promovarea credinței ortodoxe.

La Sfânta Slujbă a fost prezent și Excelenţa Sa, domnul Petrişor Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi, care a adresat un cuvânt de salut celor prezenți la sărbătoarea de hram .

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina.