PS Antonie, prezent la lansarea volumului comemorativ dedicat părintelui Constantin Muha

Vineri, 10 iunie 2022, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a participat la festivitatea de lansare a volumului comemorativ „Părintele Constantin – lumină din Lumina lină”, dedicat memoriei fostului director al Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi, părintele Constantin Muha. Festivitatea de lansare a cărții „Părintele Constantin – lumină din Lumina lină” a avut loc la Cinematograful Melodia Dorohoi din orașul Dorohoi.

În cuvântul său, PS Antonie a adus un omagiu bunului său coleg de facultate, preotul Constantin Muha, trecut la cele veșnice în toamna anului 2020.

La eveniment au participat PS Nichifor Botoșăneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, colegi de facultate ai părintelui Muha, preoți, elevi de la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi, creștini, fii duhovnicești ai părintelui Constantin.

Părintele Constantin Muha a absolvit cursurile Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamț (1990), Facultatea de Teologie „Dumitru Staniloae” din Iași (1994), după care a urmat un curs de studii aprofundate la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Iustinian Patriarhul” din București (1994 - 1995). Din luna septembrie 1995 până în luna august 2020 a fost directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi. Părintele Constantin a trecut la cele veșnice în data de 14 octombrie 2020, fiind răpus de noul virus – Covid-19. Cracterizându-l pe părintele Muha, ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a spus: „A fost ca o lumânare din ceară curată, arzând cu foc de la Duhul Sfânt. Încălzea pe alții, lumina pe cei din jur și se consuma pe sine. Iubea familia, seminarul și parohia și, prin ele iubea, de fapt, pe Dumnezeu. Iubea pe cei din jur ca pe sine însuși. Inima îi era mare, nespus de mare, și necontenit o lărgea pentru a putea cuprinde pe tot mai mulți”.