PS Antonie a sfințit două troițe în Protopopiatul Rădăuți din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

Joi, 27 aprilie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, slujba de sfințire a două troițe în localitățile Șerbăuți și Horodnic de Sus din cadrul Protopopiatului Rădăuți din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților(protopop – PC parinte Ionel Constantin Maloș).

Pentru contribuția la înălțarea troiței din localitatea Șerbăuți, PCuv. Protosinghel Iorest Goraș, secretarul Mănăstirii Hadâmbu, a fost gratificat de către Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, cu ordinul „Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”. Troița din localitatea Șerbăuți a fost ctitorită de către familia PCuv. Protosinghel Iorest Goraș.

Pentru contribuția la înălțarea troiței din localitatea Horodnic de Sus, PCuv. Părinte Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu, a fost gratificat de către Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, cu cea mai înaltă distincție a Arhiepiscopiei - ordinul „Crucea Bucovinei”, iar primarul comunei Horodnic de Sus, Petrică Valentin Luță, în numele consiliului local, i-a acordat, părintelui Nicodim, titlul de „Cetățean de onoare” al comunei Horodnic de Sus.

PS Antonie, în cuvântul său, a apreciat dragostea către Bunul Dumnezeu a celor care au înălțat cele două troițe și a vorbit de tradiția ortodoxă de a așeza răstigniri la izvoare, fântâni și răscruci de drumuri, referindu-se și la importanța cinstirii Sfintei Cruci și a Maicii Domnului.

PC parinte Ionel Constantin Maloș, protopopul de Rădăuți, a mulțumit PS Antonie pentru vizită, împreună-slujire și binecuvântare arhierească.

În drum spre Bălți, PS Antonie a vizitat Mănăstirea Sucevița, unde maica stareță, stavrofora Mihaela Cozmei, i-a vorbt ierarhului din Basarabia despre istoricul Mănăstirii.