PS Antonie a participat la Concertul Pascal de la parohia „Sfinții Trei Ierarhi” din orașul Flămânzi

În după-amiaza zilei de vineri, 21 aprilie 2023, de Sărbătoarea Izvorul Tămăduirii, Preasfințitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălți, a participat, la invitația PC părinte Victor Pâslariu, protopop de Hârlău și cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, la cea de-a IX-a ediție a Concertului Pascal desfășurat la parohia „Sfinții Trei Ierarhi” - Nicolae Bălcescu din orașul Flămânzi (paroh - preot Constantin Patacă).

PS Antonie a rostit, cu această ocazie, un cuvânt duhovnicesc în care s-a referit la mesajul Învierii Domnului și Mântuiorului nostru Iisus Hristos. Preasfinția Sa a ascultat cu entuziasm cântările religioase și patriotice din bogatul florilegiu prezentat de corul de copii "Sf.Trei Ierarhi" și de corul de adulți "Sf Mina" din această parohie și la final a felicitat evoluția impresionantă a acestora.

PC părinte Constantin Patacă i-a mulțumit PS Antonie pentru vizită, cuvânt de învățătură și binecuvântare, invitându-l pe ierarhul din Basarabia să mai vină în mijlocul creștinilor din parohia „Sfinții Trei Ierarhi” - Nicolae Bălcescu din orașul Flămânzi.

Un cuvânt, referitor la activitatea părintelui Constantin Patacă, Concertul Pascal de la parohia „Sfinții Trei Ierarhi” și la prezența ierarhului din Basarabia la eveniment, a rostit și PC părinte Victor Pâslariu, protopop de Hârlău.