PS Antonie a slujit Sfânta Liturghie baptismală la parohia Mogoşeşti-Iasi

Miercuri, 19 aprilie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie baptismală la parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din comuna Mogoşeşti, judeţul Iaşi, Protopopiatul 3, Iaşi (preot paroh - Dumitru-Cristinel Puiu).

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a botezat pe prunca Anastasia, al doilea copil al familiei părintelui arhidiacon Marius Mihai Anton, cleric al Episcopiei de Bălți.

În cuvântul de învățătură, PS Antonie s-a referit la Săptămâna Luminată, la botezul creștin și la mesajul Învierii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

PS Antonie a mulțumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru binecuvântarea de a sluji la Mogoşeşti și soborului de clerici, împreună cu PC părinte Mihail Roșu, Protopop de Iași 3, pentru coliturghisirea frățească.

La Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost prezentă și doamna Rodica Popa-Roşu, primarul comunei Mogoşeşti.