PS Antonie a oficiat Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Chirilovca

Vineri, 26 mai 2023, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).
PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la folosul Tainei Sfântului Maslu pentru viața creștinului.
 La Mănăstirea Chirilovca se află o copie a icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu, donată de PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu, despre care ierarhul Episcopiei de Bălți a vorbit celor prezenți îndemnându-i să se roage Maicii Domnului, care este grabnic ajutătoare dacă este rugată cu multă credință.
PS Antonie a mulțumit viețuitorilor de la Mănăstirea Chirilovca pentru grija arătată pentru sănătatea trupească și sufletească a celor care fecventează acest sfânt așezământ monahal, organizând, periodic, pentru aceștia oficierea Tainei Sfântului Maslu.