PS Antonie: „Nu orice credință aduce mântuirea, ci doar dreapta credință”

Duminică, 28 mai 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a VII-a după Paşti, la importanţa mărturisirii credinței adevărate, la păstrarea unităţii de credinţă şi la rolul Sinoadelor Ecumenice în apărarea credinţei celei drepte.

Vorbind despre credinţa dreaptă, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Nu orice credință aduce mântuirea, ci doar dreapta credință. În istorie pentru a apăra credința adevărată, Părinții Bisericii se convocau în sinoade, adunări mari unde erau prezenți mai mulți ierarhi și teologi. Șapte dintre aceste sinoade au rămas în istorie cu denumirea de Sinoade Ecumenice, când se adunau toți episcopii ortodocși la acea vreme. În aceste adunări se dezbăteau diferite probleme care amenințau dreapt credință. În anul 325, la Niceea, a fost convocat Sinodul I Ecumenic pentru a combate învăţătura lui Arie, o învățătură greșită care susținea că Mântuitorul nu era Dumnezeu adevărat, ci un om învestit de Dumnezeu cu calități deosebite. După mai multe dezbateri, după cercetarea Sfintei Scripturi, cu aducerea argumentelor teologice, Sfinţii Părinţi, inspiraţi de Duhul Sfânt, au stabilit că Mântuitorul este Dumnezeu adevărat şi om adevărat. Acesta este adevărul de credinţă despre persoana Mântuitorului și acest adevăr este propovăduit de Biserica Ortodoxă. Viața veșnică o moștenim doar dacă mărturisim acest adevăr de credință”. „Să avem grijă de credința noastră, să o păstrăm, să o trăim și să o mărturisim cu încredere, pentru a rămâne în credința strămoșilor noștri, pentru a rămâne în lumina Evangheliei”, a mai spus PS Antonie.

PS Antonie l-a felicitat pe Pcuv. Părinte Protosinghel Pahomie Popa, slujitor la Mănăstirea din Chirilovca, cu ocazia sărbătoririi zilei onomastice, i-a mulțumit pentru munca depusă la amenajarea sfântului așezământ monahal, apreciindu-i hărnicia, dorindu-i multă sănătate și ajutor de la Domnul în activitatea sfinției Sale şi i-a dăruit un Aghiasmatar.

Rasofora Maria Popa, locţiitoare de stareţă, i-a mulțumit PS Antonie pentru vizită şi pentru binecuvântarea arhierească, invitându-l pe Episcopul de Bălți să mai vină la Chirilovca şi cu alte ocazii.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.