PS Antonie a participat la slujba de înmormântare a Părintelui Protoschimonah Iacob Bârsan

În ziua de marți, 30 mai 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a participat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, alături de Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, PS Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, şi un sobor de preoţi şi diaconi, la slujba de înmormântare a Părintelui Protoschimonah Iacob Bârsan, de la Schitul „Sfânta Ana și Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” – Mestecăniș din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților.

Protoschimonahul Iacob Bârsan din Suceava a trecut la Domnul sâmbătă, 27 mai, la vârsta de 72 de ani. Cunoscutul părinte a fost fondatorul Schitului sucevean „Sfânta Ana și Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” – Mestecăniș.

Protoschimonahul Iacob Bârsan l-a avut îndrumător spiritual pe Părintele Ioanichie Pârâială, ucenic al Sfântului Ioan Iacob Hozevitul. Regretatul părinte a trăit aproape trei ani în Mănăstirea „Sfântul Gheorghe Hozevitul” din Israel, alături de părintele Ioanichie Pârâială.

Revenit în țară, Părintele Iacob Bârsan a început în 2012 construirea unui schit închinat Sfântului Ioan Iacob și Sfintei Ana. Biserica schitului a fost sfințită la data de 5 august 2015 de către vrednicul de pomenire Arhiepiscop Pimen al Sucevei și Rădăuților împreună cu Episcopul Macarie al Europei de Nord.

Căutat adesea de credincioși, duhovnicul, apreciat pentru blândețea și dragostea cu care îi copleșea, a suferit în ultimii ani din cauza unei boli incurabile.