PS Antonie, la hramul parohiei românești din Briceni

Duminică, 4 iunie 2023, de Pogorârea Sfântului Duh, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu Vecernia Rusaliilor, în mijlocul comunităţii „Pogorârea Sfântului Duh” din oraşul Briceni (preot paroh PC Claudiu-Lucian Țugui).

În cuvântul său de învățătură, PS Antonie s-a referit la semnificația Praznicului Rusaliilor și la lucrarea Sfântului Duh în creație și în viața Bisericii.

PS Antonie a felicitat cumunitatea „Pogorârea Sfântului Duh” din oraşul Briceni cu sărbătorirea pentru a doua oară a hramului și i-a mulțumit părintelui Claudiu-Lucian și membrilor activi ai comunității pentru jertfă și dragoste.

PS Antonie i-a dăruit părintelui paroh o culegere de paraclise și acatiste. PC Claudiu-Lucian Țugui, la rândul său, i-a dăruit PS Antonie o icoană a hramului comunităţii din Briceni.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.

Istoric: Comunitatea „Pogorârea Sfântului Duh” din oraşul Briceni a fost înfiinţată, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălţi, în toamna anului 2019. În data de 3 ianuarie 2020, comunitatea a fost recunoscută ca persoană juridică de către statul R. Modova. Comunitatea a fost înființată la cererea creştinilor din Briceni dornici de a fi în comuniune cu Biserica Ortodoxă Română.

Cu ajutorul preoţilor din Protopopiatul Iași I (protopop – PC Preot Toma Gradinaciuc), a creștinilor cu simțire românească din localitate și aportul părintelui Claudiu-Lucian Țugui, împreună cu rudele sale, comunitatea „Pogorârea Sfântului Duh” din oraşul Briceni a cumpărat un teren, unde urmează să fie ridicat un sfânt locaş în stil moldovenesc.

În prezent sfintele slujbe sunt oficiate într-un paraclis amenajat într-o casă, proprietatea comunității „Pogorârea Sfântului Duh”. Sfintele slujbe se oficază, la Briceni, din toamna anului 2021. În ziua de duminică, 12 iunie 2022, parohia românească din Briceni și-a serbat pentru prima dată hramul la care a fost prezent și PS Antonie, Episcopul de Bălți.