O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde și la Cerbu, Botoșani

Luni, 5 iunie 2023, în a doua zi după Praznicul Cincizecimii, de Sfânta Treime, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Treime” din satul Cerbu, comuna Copălău, Județul Botoșani, Protopopiatul Botoșani (preot paroh - Emil Cristian Blidar).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la învățătura ortodoxă despre Sfânta Treime și la lucrarea Duhului Sfânt în Biserică.

După Sfânta Litrurghie, PS Antonie a oficiat un trisaghion pentru sufletele celor care dorm somnul de veci în cimitirul satului.

PS Antonie a mulțumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru binecuvântarea de a sluji la Cerbu și părintelui Emil Cristian pentru invitație, și a oferit în dar, așa cum obișnuiește Preasfinția Sa, o candelă care va arde în biserica din Cerbu pentru unitatea neamului românesc și i-a rugat pe cei prezenți să se roage pentru Basarabia.

Părintele Emil Cristian i-a mulțumit PS Antonie pentru candelă și a promis că va avea grijă ca flacăra acesteia să ardă la Cerbu pentru Basarabia și pentru unitatea neamului românesc. De asemenea, părintele Emil Cristian i-a mulțumit PS Antonie pentru slujbă și binecuvântarea oferită comunității pe care o păstorește și i-a dăruit ierarhului de la Bălți un Liturghier.

Un cuvânt referitor la slujba de la Cerbu și la activitatea misionar-gospodărească a părintelui Emil Cristian a rostit și părintele Petru Fercal, protopop de Botoșani.

La Sfânta Liturghie au fost prezenți și domnul Ciprian Ivanov, primarul comunei Copălău, și domnul Constantin Bălineanu, viceprimarul comunei.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.