PS Antonie a slujit la parohia „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare” din Iaşi

Duminică, 2 iulie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la parohia „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare” din Municipiul Iaşi, care şi-a sărbătorit ocrotitorul spiritual (paroh – PC preot Mihai Doroşincă).

Alături de Preasfinţitul Părinte Antonie a slujit un sobor de preoţi şi diaconi, din cadrul Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, a Mitropoliei Basarabiei, din Grecia și din Sfântul Munte Athos.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de două coruri: corul psaltic „Tessalonikeis Imnodoi” din Tesalonic, Grecia, coordonat de protopsaltul prof. univ. dr. Ioannis Liakos și grupul psaltic „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv” al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași,  care îl are ca dirijor pe domnul Matei Teodor Doroșincă.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a refrit la textul Evangheliei din duminica a IV-a după Rusalii și la Sfântul Domnitor ca un simbol al unității de neam și credință și un mare apărător al ortodoxiei și neîntrecut ctitor de lăcașuri sfinte.

PS Antonie a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan pentru binecuvântarea de a sluji la biserica „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare” din Iaşi şi părintelui paroh Mihai Doroşincă pentru invitaţia de a oficia Sfânta Liturghie în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte, dăruindu-i părintelui Mihai volumul „Însemnări etnografice” al Cuviosului Anatolie Tihai, editat de Episcopia de Bălți.

La rândul său, părintele paroh a mulţumit PS Antonie pentru binecuvântarea arhiereacă oferită comunității pe care o păstorește şi i-a oferit arhiereului, în semn de gratitudine, o icoană cu chipul Sfintei Cuvioase Parascheva.

În semn de mulțuire pentru împreună-slujire, domnul prof. univ. dr. Ioannis Liakos, coordonatorul corului psaltic „Tessalonikeis Imnodoi” din Tesalonic, Grecia, i-a dăruit Episcopului Antonie o culegere de rugăciuni vechi ale călugărilor din Sfântul Munte Athos. PS Antonie a mulțumit pentru prețiosul dar și i-a dăruit și domnului Ioannis Liakos volumul „Însemnări etnografice” al Cuviosului Anatolie Tihai.