O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde şi la Mănăstirea Humor, Suceava

 

Marți, 15 august 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Humor (stareţă – Stavrofora Parascheva Sorohan), cu ocazia sărbătoririi hramului acestui sfânt aşezământ monahal. PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la cinstirea Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă şi evlavia poporului român pentru Preasfânta Născătoarea de Dumnezeu. PS Antonie a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic pentru binecuvântarea de a sluji la Mănăstirea Humor și maicii starețe pentru invitația de veni la istoricul așezământ monahal. Aşa cum obişnuieşte PS Antonie să dăruiască o candela bisericilor de peste Prut, unde oficiază pentru prima dată Sfânta Liturghie, care să ardă pentru unitatea neamului românesc, ierarhul Episcopiei de Bălţi a făcut un asemenea dar şi Mănăstirii Humor. Maica stareță a primit darul și a promis că va avea grijă ca flacăra candelei unității neamului românesc de la Humor să ardă tot timpul. Stareța Mănăstirii Humor i-a mulțumit Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic pentru părinteasca binecuvântarea ca PS Antonie să slujească la Mănăstirea Humor și ierarhului din Basarabia pentru oficierea Sfintei Liturghii și binecuvântarea arhierească acordată obștii monahale și pelerinilor în zi de hram. Stareța Mănăstirii Humor, în semn de mulțumire, i-a dăruit PS Antonie o icoană cu chipul Maicii Domnului. Istoric: Mănăstirea Humor (denumită uneori și Mănăstirea Humorului) este o mănăstire ortodoxă din România, construită în anul 1530 în satul Humor, județul Suceava, de către marele logofăt Toader Bubuiog. Biserica mănăstirii are hramurile Adormirea Maicii Domnului (15 august) și Sfântul Mucenic Gheorghe (23 aprilie). În anul 1993 organizația UNESCO a inclus Mănăstirea Humor pe lista patrimoniului cultural mondial în grupul Bisericilor pictate din nordul Moldovei. Biserica Mănăstirii Humor a fost împodobită peste tot, în exterior și în interior, cu picturi în frescă, ca și bisericile Voroneț, Moldovița, Arbore și Sucevița. Ceea ce caracterizează în plus întreaga pictură de la Humor este unitatea de tonalitate cromatică, datorată predominanței diferitelor nuanțe de roșu, culoare specifică acestei biserici. În 1535, ctitorul a adus o echipă de meșteri zugravi care să asigure pictarea noii biserici. Așa cum arată analiza stilistică a picturii, echipa era formată din patru zugravi, fiecare având o personalitate artistică formată. Printre ei, există indicii că a participat și Toma din Suceava, care se intitula „zugrav de biserici și curtean al Măriei sale Petru, voevodul Moldovei”. Echipa aceasta a realizat unul din cele mai impresionante ansambluri decorative ale epocii.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi