PS Antonie a oficiat Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Chirilovca

 

 
 
Vineri, 25 august 2023, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).
PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la folosul Tainei Sfântului Maslu pentru viața creștinului și a mulțumit viețuitorilor de la Mănăstirea Chirilovca pentru grija arătată pentru sănătatea trupească și sufletească a celor care frecventează acest sfânt așezământ monahal, organizând periodic pentru aceștia oficierea Tainei Sfântului Maslu.
PS Antonie a îndemnat pe cei prezenți să se roage Maicii Domnlui, menționând că la Mănăstirea Chirilovca se află o copie a icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu, donată de PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu.
Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi