Tineri din cadrul Episcopiei de Bălți, la ITO Timișoara 2023

 

Întâlnirea Internațională a Tineretului Ortodox (ITO) din acest an s-a desfășurat, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în perioada 31 august - 3 septembrie 2023, la Timișoara.

La ITO Timișoara 2023 au participat, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălți, zece tineri din cadrul Episcopiei de Bălți. Tinerii din nordul R. Moldova s-au deplasat la Timișoara cu suportul financiar venit, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Ioan al Banatului, din partea Mitropoliei Banatului, fapt pentru care episcopul de Bălți i-a mulțumit Părintelui Mitropolit pentru ajutorul frățesc acordat tinerilor din eparhie. 

ITO este un eveniment de anvergură internaţională și cu caracter panortodox, care a adunat la Timișoara aproximativ 3.500 de tineri cu vârsta cuprinsă între 16-35 de ani. La acest eveniment s-au adaugat încă 1500-2000 de tineri din cadrul Arhiepiscopiei Timișoarei și din celelalte eparhii ale Mitropoliei Banatului. 

Întâlnirea ITO, aflată la cea de a 7-a ediție, succede celorlalte întâlniri internaționale ale tinerilor ortodocși organizate în Patriarhia Română, respectiv la Baia-Mare (2014), Cluj-Napoca (2015), București (2016), Iași (2017), Sibiu (2018) și Craiova (2019).

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi