Conferința preoţească a clericilor din Episcopia de Bălți

Joi, 28 septembrie 2023, cu binecuvantarea Preasfințitului Antonie, Episcopul de Bălți, a avut loc cea de-a doua conferință preoţească organizată în contextul declarării anului 2023 de către Patriarhia Română, drept „Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice” și „Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți)”. Evenimentul s-a desfășurat la biserica „Nașterea Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din Bălți.

În cadrul conferinței, PC părinte Daniel Prepeliță, parohul bisericii „Sfântul Ierarh Spiridon, din orașul Comănești, județul Bacău, Arhiepiscopia Romanului și Bacăului, a prezentat prelegerea „Compozitori și psalți care au contribuit la românirea muzicii bisericeşti”.

Conferinţa a fost precedată de Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie.

În cuvântul introductiv, PS Antonie a vorbit despre „Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți)” în Biserica Ortodoxă Română și folosul unor asemenea întâlniri pentru sporirea duhovnicească a fiecărui participant.

În continuare, PC Arhidiacon Marius Mihai Anton, consilier eparhial în cadrul Sectorului de Misiune, Cultură și Tineret al Episcopiei de Bălţi, a prezentat intr-o scurtă descriere viața și activitatea misionar-pastorală a părintelui Daniel Prepeliță.

După prezentarea prelegerii a urmat o sesiune de discuții și întrebări referitor la subiectul abordat, la care părintele Prepeliță a răspuns cu mult drag.

În încheiere, PS Antonie i-a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, pentru faptul că a binecuvântat ca PC părinte Daniel Prepeliță să vină la Bălţi, părintelui Daniel pentru meditaţia bogată în date istorice și nume mari de psalți români, informație de mare folos și zidire duhovnicească pentru cei prezenți și a menționat numele psalților si compozitorilor români, originari de pe pământul Basarabiei, care au adus o bogată contribuție muzicii bisericeşti de origine bizantină și pe care avem datoria să-i cunoaștem.

Întâlnirea s-a desfăşurat într-o atmosferă de pace, frăţească înţelegere și înaltă zidire duhovnicească.