Daruri pentru lucrătorii Teatrului Naţional din Bălţi

 

 
 
Luni, 18 decembrie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, însoţit de PC preot Dorian Revenco, protopopul de Bălți, şi PC diacon Anatolie Graur, a făcut o vizită la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” din Bălţi (director - Ina Ilașciuc-Ungureanu).
Reprezentanţii Episcopiei de Bălţi au dus în dar 20 de pachete cu produse alimentare și dulciuri.
PS Antonie a specificat că o parte dintre daruri au fost donate de Preacuviosul Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor, care și în acest an a venit cu un lot de produse alimentare ca dar pentru Episcopia de Bălți, iar altă parte de produse au fost colectate în cadrul campaniei naționale de prevenire a risipei de alimente desfășurată în acest an, în data de 25 noiembrie 2023, la magazinul Kaufland din Bălți, și la care a participat și Episcopia de Bălți.
PS Antonie a menţionat că Episcopia de Bălți desfășoară o campanie de ajutorare a familiilor care întâmpină greutăți de ordin material, dorind în acest fel să aducă o rază de bucurie și speranță măcar în câteva case.
Doamna Ina Ilașciuc-Ungureanu, directorul general al Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” din Bălţi, a mulţumit Episcopiei de Bălți și celor care au donat produsele alimentare și a menţionat că „aceste daruri sunt un mare ajutor pentru unele familii, care sunt lucrători ai Teatrului”.
Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi