Rugăciune la trecerea dintre ani

La cumpăna dintre ani 2023 - 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat slujba ce se săvărșește în noaptea trecerii dintre ani și un Te-Deum de mulţumire la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (paroh - PC preot Dimitru Bob).

PS Antonie i-a felicitat pe toţi cei prezenți cu ocazia Anului Nou şi a menţionat faptul că timpul vieţii pământești, care este un timp scurt și trecător, este dat omului pentru a se pregăti pentru viaţa veşnică și că omul este chemat să sfințească timpul vieții sale prin rugăciune și fapte bune.

PS Antonie i-a îndemnat pe toţi să folosească cu înţelepciune timpul vieții pentru a se apropia de Dumnezeu şi a se face părtași sfinților lui Dumnezeu.