Praznicul Naşterii Domnului, la parohia Volovița, Soroca

Duminică, 7 ianuarie 2024, ziua când creştinii, care respectă sărbătorile pe calendarul neîndreptat (stilul vechi), au prăznuit Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (paroh - PC preot Dumitru Bob)

Scrisoarea pastorală chiriarhală la Praznicul Naşterii Domnului a fost citită, cu binecuvântarea PS Antonie, de către PC părinte arhidiacon Marius Mihai Anton.

PS Antonie i-a felicitat pe toţi cei prezenţi cu ocazia sărbătorii Naşterii Domnului şi i-a îndemnat să mediteze la esența sărbătorii Crăciunului – dragostea lui Dumnezeu pentru om – şi să ducă fiecare bucuria şi căldura Naşterii Domnului către semenii care în aceste zile poate, din cauza lipsurilor materiale, nu se pot bucura deplin de această mare sărbătoare.

PS Antonie a mulţumit pentru colindele interpretate și celor mici şi celor mari. PS Antonie a mulțumit grupului de copii de la Gimnaziul din Volovița pentru frumoasele colinde și a apreciat munca pedagogilor în păstrarea tradiţiilor strămoşeşti și promovarea lor în rândul tinerilor. Fiecare dintre cei prezenți la Sfânta Slujbă a primit de la PS Antonie crăciunași și dulciuri. Și părintele paroh Dumitru a răsplătit, după datina străbună, colindătorii cu daruri.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.