Poetul naţional Mihai Eminescu omagiat la Bălți

Luni, 15 ianuarie 2024, de Ziua Culturii Române şi cu ocazia împlinirii a 174 de ani de la naşterea poetului român Mihai Eminescu, Preasfinţitul Antonie, Episcopul de Bălţi, împreună cu un sobor de preoţi, a oficiat o slujbă de pomenire pentru sufletul marelui poet la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la religiozitatea lui Mihai Eminescu, menționând că Luceafărul poeziei româneşti a fost un bun creştin ortodox.

După slujba de pomenire, PS Antonie, împreună cu soborul de preoţi, a depus flori la bustul lui Eminescu de pe Aleea Clasicilor din Bălți. Flori la bustul lui Eminescu au depus și doamne din Societatea Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălți.