Boboteaza la Mănăstirea Chirilovca

Vineri, 19 ianuarie 2024, ziua când creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat (stilul vechi), au sărbătorit Botezul Domnului sau Boboteaza, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a oficiat slujba de sfinţire a apei - Agheasma Mare.

În cuvântul său, rostit după Sfânta Litrurghie, PS Antonie s-a referit la praznicul Botezul Domnului, Agheasma Mare și folosul ei pentru viața creștină.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.

În aceiași zi, PS Antonie a stropit cu Agheasmă Mare Centrul Educațional „Anastasis” al Episcopiei de Bălți și temelia viitorului paraclis episcopal.