PS Antonie: „Pocăința ridică firea căzută a omului și reface legătura lui cu Dumnezeu”

 

Duminică, 21 ianuarie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la textul Evangheliei din Duminica după Botezul Domnului. Vorbind despre începutul misiunii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, PS Antonie, între altele, a menționat: „Vedem din textul Evangheliei de astăzi cum Mântuitorul Își începe activitatea publică. „Pocăiți-vă, că s-a apropiat Împărăția Cerurilor” sunt cuvintele rostite de Mântuitorul. El ne anunță apropierea Împărăției Cerurilor și anunță și starea în care ne putem apropia de Împărăția Cerurilor – pocăința. Prin pocăință se iartă păcatele, se curăță haina sufletului. Pocăința are o lucrare tainică – ea deschide inima către Dumnezeu, iar Dumnezeu deschide ușile Împărăției Cerurilor pentru sufletul omului. Pocăința ridică firea căzută a omului și reface legătura lui cu Dumnezeu”. 

„Pocăința ne scoate din întunericul păcatului și ne așează în lumina sfântă a lui Dumnezeu. Să folosim acestă Sfântă Taină pentru a ne face părtași fericirii sfinților”, a îndemnat PS Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi